Nech to už poisťovne alebo ktokoľvek volajú ako záznam, správa, protokol, zápis, je zelenej, ružovej, fialovej, modrej farby, vždy ide o jedno a to sté tlačivo „Záznam o dopravnej nehode“. Toto tlačivo ste povinný mať v aute! Keď príde k nehode a vy sa ocitnete zoči-voči vypĺňaniu tohto formulára je dobré poznať zopár dobrých rád, pretože zle vyplnený záznam o nehode vám môže narobiť kopec problémov.
Predstavte si situáciu, dopravná nehoda dvoch vozidiel, kde nikto nebol zranený, čo bolo jej výsledkom? No minimálne jedno alebo aj viac zničených áut, jeden vinník, prípadne obaja a more vybavovačiek a papierovačiek, no situácia v ktorej by ste sa nechceli ocitnúť. V prípade správy o nehode myslite na detaily, všetky informácie a hlavne nato, že čo je na papieri to sa ráta.
Stiahnite si záznam o dopravnej nehode.
Pri nehode dvoch vozidiel vám stačí jeden záznam o nehode, pero a rovný povrch, aby sa všetky údaje dobre pretlačili na jeho samoprepisovacie listy.
1. Dátum nehody – Hodina
Pri dátume si dajte záležať nielen na dátume samotnom, ale aj na presnom čase, teda píšte napr. 15. Augusta 2012 o 16:50 h.
2. Miesto (ulica č. domu, kilometer cesty, mesto, štát)
Už samotná kolónka záznamu vám napovie, čo všetko má obsahovať. Miesto presnejšie znamená miesto, kde sa dopravná nehoda udiala.
3. Zranení (ľudia)
Tu budete mať k dispozícii dve políčka áno/nie, ktorý z nich začiarknete závisí od toho či prišlo počas nehody k nejakým zraneniam a počítajú sa aj ľahké zranenia.
4. Iné poškodenia než na vozoch A a B
Rovnako, treba tu zaškrtnúť áno/nie, či počas nehody vznikla škoda, okrem vozidiel, aj na iných predmetoch, napr. či nebol poškodený majetok ako zvodidlá, dopravná značka, plot, dom či iný majetok.
5. Svedkovia
Všetci, čo nehodu jasne videli sa považujú za relevantných svedkov dopravnej nehody, na spolujazdca sa kladie obzvlášť dôraz, pretože je priamym svedkom nehody. Ak ste sám a pri nehode vám na pomoc bežali nejakí okoloidúci, aj oni možno videli ako sa to stalo. Požiadajte aj ich o pomoc a vypíšte, čo najpresnejšie údaje o všetkých svedkoch, mená, adresy, telefóny. Pri mnohých svedkoch, spolujazdca odlíšite tým, že ho ako svedka podčiarknete.
Niekedy býva v zázname aj kolónka Vyšetrené políciou: áno/nie, tu odpovedáte na otázku či nehodu vyšetrila polícia. Nezabudnite sa dohodnúť či zavoláte políciu a či nie, prečítajte si: Kedy volať políciu.
6. Držiteľ (meno, adresa) – Poistník/Poistený
Tu stačí uviesť meno, adresu trvalého bydliska majiteľov oboch áut, ale pozor, uvádza sa majiteľ, na ktorého je uzatvorená zmluva o povinnom zmluvnom poistení áut.
7. Vozidlo
Všetky údaje, ktoré budete potrebovať vyplniť v týchto dvoch kolónkach nájdete v tzv. malom technickom preukaze.
Ak ste počas nehody mali k vozidlu pripojené prípojné vozidlo, vyplníte EČV a štát registrácie aj pre prípojné vozidlo.
8. Poistiteľ zodpovednosti za škodu z prevádzky motorového vozidla
Vypĺňate podľa dokladov o poistení. Vypíšte tu názov poisťovne, kde máte uzatvorené PZP na auto. Okrem toho musíte vypísať údaje o poisťovni, o poistnej zmluve, konkrétne:
(Pre cudzincov) – Platnosť zelenej karty – Ak je účastníkom nehody cudzinec, stačí mu v bode 8. vyplniť dokedy mu platí zelená karta „Platí do“.
Okrem toho, ak máte uzatvorené havarijné poistenie, treba vyplniť či ho máte a kde ste si ho uzatvorili:
9. Vodič
Vodič bezpodmienečne nemusí byť majiteľom vozidla, preto je potrebné vyplniť údaje o vodičovi ako: Meno, Priezvisko, Adresa. Aké ječíslo vodičského preukazu nájdete na preukaze pod číslo 5. Rovnako vyplňte skupinu motorových vozidiel na ktorú máte oprávanie jazdiť, nájdete to pod číslom 9 a kto preukaz vystavil (4b), rovnako aj platnosť vodičského preukazu od – do.
10. Hlavný smer nárazu označte šípkou
Tento údaj slúži na identifikovanie miesta stretu oboch vozidiel, k nakresleným motorovým vozidlám len dokreslíte šípku smeru nárazu. Môže ísť napr. o prednú časť motorového vozidla A a bočnú časť motorového vozidla B.
11.Viditeľné poškodenie na vozidle A/na vozidle B
Asi v 2-3 riadkoch a hlavne stručne popíšete poškodenie na vašom vozidle. Píšte jednoducho napr. preliačený predný nárazník, poškodené pravé predné dvere, rozbité obe zadné svetlá, rozbité čelné sklo atď.
12. Vyznačte okolnosti nehody
Slúži to hlavne „K upresneniu nákresu označte krížikom zodpovedajúce kolónky“.
Zaškrtnite situácie, pri ktorých ste sa ocitli počas nehody. To platí pre obe vozidlá pri nehode. V poslednej kolónke napíšete koľko spolu ste zaškrtli políčok/kolóniek. Pokiaľ máte pocit, že to nie je dostatočné, môžete k formuláru pripojiť dodatočnú prílohu s presnejším opisom havárie, kde všetko podrobnejšie vysvetlíte.
13. Plánik alebo nákres nehody v čase stretu vozidiel
Tu budete vyzvaný k nakresleniu nehody, nezabudnite začať s kresleným jazdných pruhov, nakreslite cestu, následne doň vložte vozidlá, smer zaznačte šípkou. Následne vozidlá nakreslite ako sa nachádzali v čase stretu. Prípadne dokreslite okolie – dopravné značky, názvy ulíc.
14. Poznámky vypisujete, ak k nehode máte nejaký osobný dotaz, ktorý považujete za dôležitý pri riešení poistnej udalosti.
15. Nehodu zavinil/i vodič vozidla A, vodič vozidla B alebo to bola spoluvina či za nehodu môže úplne niekto iný, bez prítomnosti polície sa musíte sami dohodnúť, kto bol z účastníkov nehody vinníkom.
16. Na podpis zúčastnených v žiadnom prípade nezabudnite! Obaja účastníci dopravnej nehody sa musia na záznam o nehode podpísať.