Každá zmena v technickom preukaze či už predaj, kúpa v rámci okresu alebo mimo okresu, zmena farby, vyradenie vozidla, výmena neplatného osvedčenia o evidencii, zmena držiteľa, zmena vlastníctva, výmena tabuliek s EČV znamená pre pôvodného majiteľa, a zároveň aj nového majiteľa motorového vozidla návštevu príslušného útvaru Policajného zboru (najčastejšie dopravný inšpektorát). Často sa stane, že v meste máte hneď niekoľko pobočiek a všade vybavujú niečo iné. Preto sme pre vám pripravili prehľad všetkých útvarov Policajného zboru, kde sa vybavujú úkony súvisiace s motorovým vozidlom.
Hazardovať s nepoisteným vozidlom sa nevypláca! Nečakajte až na nehodu, pri ktorej príde k ľahšiemu alebo aj vážnejšiemu zraneniu, to už môže byť neskoro! Pokuta vás isto neminie. SKP ročne eviduje až okolo 4000 nehôd, ktoré spôsobili práve majitelia vozidiel bez PZP. Zvyčajne ide o šoférov, ktorý vytiahnu svoje autá sporadicky a ich šoférskym zručnostiam chýba pravidelná vodičská prax.
Nepoistených vozidiel je na slovenských cestách stále príliš veľa. Štatistiky SKP z roku 2014 hovoria, že hlásených bolo až 3024 nehôd bez poistenia, vybavených bola až 3135 poistných udalostí bez poistenia s vyplateným poistným plnením vyše 3,2 mil. eur. V súčasnosti (za rok 2014) sa eviduje približne 200 tis. vozidiel jazdiacich na cestách bez uzatvoreného PZP, okolo 60 tis. dokonca dlhodobo. Určite to teda nie sú pozitívne štatistiky. Škody, ktoré by ste spôsobili ako vodič auta bez uzatvoreného PZP sú nezanedbateľné, či už v zmysle vzniku ľudskej tragédie alebo finančného postihu, ktorý vás môže stáť celý majetok.
Ak vás nepresvedčí pokuta 60 eur, čo je najvyššia pokuta, ktorú vám môžu dať príslušníci policajného zboru hneď na mieste, možno vás už presvedčí pokuta 3300 eur, ktorú môžete dostať, ak nemáte vybavené poistenie na vozidlo. A výškou 3300 eur to nemusí končiť. V prípade ujmy na zdraví tretej osoby sú sankcie oveľa vyššie, no a ak by ste nehodu nebodaj spôsobili v zahraničí, tak rátajte s tým, že sa možno ani nedoplatíte.
V zahraničí to funguje prísnejšie, len v Nemecku vám hrozí pokuta do výšky 180-násobku denného príjmu, rok za mrežami, odobratie vodičského preukazu. V ČR je výška pokuty do 1600 eur, vo Veľkej Británii vám hrozí papuča, zhabanie alebo zošrotovanie auta, pokuta do 1200 eur, v Španielsku sa šplhá pokuta do 1500 eur a v Taliansku do 3119 eur.
Nejazdíte pravidelne a PZP sa vám nevyplatí uzatvoriť? Problém vyriešite tak, že auto z prevádzky odhlásite buď trvale alebo len dočasne.