1. Nenechajte nič náhode. Ak je auto havarované, neznamená to, že sa nepohne. Preto, ak je to možné, auto riadne zabrzdite a ujistite sa, že stojí. Skôr, ako niečo podniknete vonku, mimo vozidla, nasaďte si reflexnú vestu, to platí pre všetkých pasažierov vo vozidle a popritom si zapnite výstražné svetlá. Snažte sa čas príliš nenaťahovať a čo najskôr sa vyberte postaviť výstražný trojuholník v dostatočnej vzdialenosti od miesta nehody.
2. Skontrolujte svojich spolupasažierov či nie sú zranení, prípadne, ak ste do niekoho narazili skontrolujte ľudí aj v druhom vozidle. Ak sa niekto zranil zavolajte bezpodmienečne záchrannú zdravotnú službu. V prípade, ak by mal príchod záchranky trvať príliš dlho a niekto je v priamom ohrození na živote kvôli vzniknutej dopravnej nehode, záchranári vám poradia a navedú ako poskytnúť prvú pomoc, ktorú by ste však mali ako vodič ovládať približne na základnej úrovni.
3. V prípade, ak zhodnotíte, že škoda, teda hmotná škoda na aute je vyššia ako 3 990 € alebo v prípade, že sa ako účastníci nehody vzájomne nedohodnete, tak v takomto prípade vám neostáva nič iné ako k dopravnej nehode zavolať príslušníkov polície. Viac o tom, za akých podmienok volať políciu zistíte na podstránke “Kedy volať políciu”.
4. Ak políciu k dopravnej nehode nevoláte, v tomto prípade musíte s druhým účastníkom dopravnej nehody spísať dohodu o zavinení na tlačive „Správa o nehode“ alebo „ Európsky záznam o nehode“. Na Slovensku, podľa nových platných právnych úprav je každého povinnosťou pri dopravnej nehode toto tlačivo vyplniť a podpísať.
5. Ak je vinníkom iný účastník dopravnej nehody a nie ste to vy, požadujte od neho doklady totožnosti či už občiansky preukaz alebo pas, prípadne vodičský preukaz a doklad o uzatvorení PZP, teda bielu alebo zelenú kartu. V prípade, že ste nehodu spôsobil vy, je predloženie dokladov na vás.
6. V šoku človek dokáže zabudnúť na tie najdôležitejšie veci, preto si nezabudnite všetky údaje o vinníkovi nehody zapísať! Zapíšte si jeho meno, adresu, ŠPZ-tku, typ vozidla a údaje o poisťovne. Aj keď sa prvotne nezdá, že máte nejakú veľkú škodu na aute, len sem tam nejaký škrabanček, predsa môže ísť o skrytú škodu, ktorá sa ukáže v nasledujúcich hodinách či dňoch.
7. Posledným krokom je, že nehodu, teda poistnú udalosť oznámite poisťovni, pre prípad zodpovednosti za škodu z prevádzky motorového vozidla. Ak ste nehodu zavinil vy, oznamujete udalosť svojej poisťovni, kde máte uzatvorené PZP do 15 dní na SR a do 30 dní ak sa nehoda stala v zahraničí. Ak vám auto poškodil iný vodič, tak si náhradu škody vymáhate od poisťovne vinníka.