S príchodom chladného počasia je dobré sa zamyslieť nad tým, či vykurovací systém vo vašom aute využívate správne.
Tak, ako používanie klimatizácie má svoje pravidlá, aj kúrenie treba nastavovať s rozumom. Ak k tomu budete pristupovať neuvážene, môžete si privodiť zdravotné problémy a v neposlednom rade bude trpieť aj vaše auto.
V tomto prípade fyzika nepustí a je dobré mať na pamäti, že teplo z rozohriateho motora sa k posádke dostane skôr, než z vykurovania. Preto sa odporúča, aby ste po nastúpení do auta nezapínali kúrenie okamžite. Je dobré rozjazdiť sa a vykurovací systém zapnúť aj po niekoľkých minútach. To isté platí aj pre vyhrievanie sedadiel. Narábajte s ním radšej striedmo a nenastavuje ho na príliš vysokú teplotu, pretože sa môžete ľahko spotiť.
Je dôležité, aby medzi teplotou v kabíne auta a teplotou vonku nebol príliš veľký rozdiel. Platí to ako v lete, tak aj v zime. Ak si vo vozidle nastavíte príliš vysokú teplotu a potom vystúpite z auta do chladného vzduchu, môžete utrpieť teplotný šok. Tomu sa nepoteší váš chrbát, kĺby a tiež môžete prechladnúť či dostať prievan. Odborníci sa zhodujú v tom, že najvhodnejšia teplota na šoférovanie je 17 – 20 stupňov.
Veľmi dôležité je aj to, či si pred jazdou vyzlečiete bundu či kabát. Niekto si môže povedať, že ušetrí a kúrenie nezapne a bude radšej jazdiť bez toho, aby si vyzliekol vrchný odev. To je veľká chyba. Obsluha motorového vozidla je v takomto oblečení veľmi nepohodlná a navyše vám môže byť veľmi teplo. Ako sme spomenuli vyššie, tým, že sa zohreje motor sa oteplí aj kabína auta. Nemusí sa pritom vyhriať na vysoké stupne, no pri sedení v bunde či kabáte sa môžete spotiť alebo rozhorúčiť. Efekt je potom podobný, ako pri nastavení kúrenia na vysokú teplotu a po vystúpení z auta sa vystavujete riziku teplotného šoku.
TIP: Klimatizácia vám môže pomôcť aj v zime. Keď ju zapnete, motor sa rýchlejšie zahreje. Ak bude zapnutá spolu s ohrievačom, rýchlejšie vysuší vzduch a tým zabráni zahmlievaniu okien. Upozorňujeme, že tomuto spôsobu by ste sa mali vyvarovať v prípade, že vás trápi suchý vzduch a pri šoférovaní by vám to bolo nepríjemné.
Je len málo vodičov, ktorým sa v zime ešte nikdy nevybila batéria, či nezamrzlo palivo. Porucha auta počas chladného dňa či noci je tiež o niečo viac nepríjemná, než počas teplého počasia. Preto nezabudnite na to, že vám môže pomôcť vaše povinné zmluvné poistenie. Súčasťou každej zákonnej poistky sú asistenčné služby, ktoré vám vedia pomôcť s dobitím batérie, či doplniť palivo tak, aby ste sa dostali po najbližšiu čerpaciu stanicu. Tiež vám poskytnú asistenciu pri defekte alebo poruche auta. Rozsah asistenčných služieb je však iný nielen medzi jednotlivými poisťovňami, ale aj v rámci jednotlivých poistných balíkov. Preto si dôsledne preštudujte poistné podmienky vášho PZP alebo sa informujte vo svojej poisťovni ohľadom pomoci a podpory, na ktorú máte nárok.
Letné horúčavy už naplno udreli aj na Slovensku. Preto je pochopiteľné, že si väčšina vodičov jazdenie v aute bez klimatizácie už ani nevie prestaviť. Aj tu však platí, že je potrebné poznať správnu mieru, pretože nadmerné alebo nesprávne používanie klími v aute vám môže narobiť problémy. V našom článku vám poradíme, ako by ste klimatizáciu v lete mali používať správne.
Klimatizácia je skvelý pomocník, je však dôležité sa o ňu pravidelne starať. V jej priestoroch sa vplyvom kombinácie vlhkého prostredia a vonkajšej teploty môžu vytvárať plesne a huby a keď cez takýto znečistený systém prechádza vzduch priamo do kabíny auta, nielen, že zapácha, ale obsahuje aj rôzne nečistoty a baktérie. Zdravotné problémy potom na seba nenechajú dlho čakať.
Dobrá správa je, že sa tomu dá ľahko zabrániť. Riešením je pravidelné čistenie, údržba a správne používanie. Tvorbe nánosu, ktorý je zodpovedný za vznik plesní a húb môžete zabrániť tak, že klímu vypnete asi 5 alebo 10 minút pred ukončením jazdy. Výparník tak bude mať dosť času na to, aby sa riadne vysušil.
Tiež nezabudnite aspoň raz za rok vymeniť multifilter. Ten má za úlohu zamedziť prachu, peľu a iným nečistotám v tom, aby sa dostali do priestoru kabíny a medzi posádku vozidla. Opotrebovaný multifilter nielen, že zapácha, ale môže spôsobiť aj zahmlievanie okien. V neposlednom rade má výhodu aj pre alergikov, pretože zachytí aj alergény peľ.
Kontrolu a čistenie klimatizácie zvládnete aj sami, alebo môžete staviť na profesionálov a nechať si údržbu spraviť v autoservise. Nejde o žiadnu náročnú ani nákladnú službu, takže vaša peňaženka nezaplače.
Klíma vo vašom aute je pripravená na používanie vtedy, keď je skontrolovaná a vyčistená. Aj tu však platí pravidlo, že všetko treba s mierou. Pri používaní klimatizácie v aute by ste mali dodržať tieto zásady:
Oškretý lak, preliačeniny, či iné menšie poškodenia, ktoré si na aute občas nájde každý vodič už možno budú minulosťou. Spoločnosť Continental pracuje na vývoji jedinečného senzora, ktorý dokáže detegovať všetky tieto nežiadúce škody.
Malé poškodenia od nepozorných vodičov, alebo aj poškriabaný lak od vandalov nepatria medzi výnimočné nepríjemnosti. Podľa poisťovní práve takéto typy škôd tvoria podstatnú čas poistných udalostí, pritom množstvo takýchto prípadov vodiči ani nenahlásia. Berú totiž do úvahy aj svoju mieru spoluúčasti v rámci havarijného poistenia a preto sa v mnohých prípadoch rozhodnú hradiť celú škodu z vlastných zdrojov.
Často býva problémom aj odhalenie vinníka a zistenie, kedy a ako sa škoda stala. Týmto problémom však môže byť čoskoro koniec. Spoločnosť Continental prichádza na trh s revolučnými senzormi, ktoré dostali pomenovanie Contact Sensor System, v skratke CoSSy. Tento nový vynález má byť schopný zaregistrovať akékoľvek kontakty vozidla s iným objektom, ktoré prebiehajú v nízkej rýchlosti. CoSSy tak dokáže rozpoznať ťuknutie od inéhou auta, alebo škriabanie kľúčov po laku vozidla, pretože každá takáto udalosť má špecifickú zvukovú stopu.
Systém je zložený z niekoľkých samostatných čidiel, ktoré sú strategicky rozmiestnené po celej karosérii vozidla. Keď CoSSy zaznamená poškodenie, majiteľovi vozidla odošle informácie na mobilný telefón, alebo môže aj zapnúť jednu z kamier v aute a zaznamenať páchateľa. Systém dokáže aj zapnúť alarm a tým vyrušiť prípadného zlodeja, či výtržníka, alebo upozorniť druhého vodiča, ktorý do auta práve nacúval. Podľa vyjadrení spoločnosti Continental je systém CoSSy schopný na diaľku rozoznať sirény záchranných zložiek a tak dokáže vodiča včas upozorniť sa blížiacu sa sanitku alebo hasičské auto.
Mnohé vozidlá sú dnes vybavené Crash Impact Sound senzormi, ktoré tiež detegujú zvukové ozveny v konštrukcii auta, ktoré vznikajú pri náraze. Dokážu však rozlíšiť iba silnejšie nárazy, aké sú typické pre klasické havárie. CoSSy je zameraný primárne na detegovanie menších nárazov pri nižších rýchlostiach, prípadne malé poškodenia, keď je auto v pokoji.
Predpokladá sa, že CoSSy má ešte ďalšie využitia, tie však Continental zatiaľ nezverejnil. Dobrou správou však je, že o tento systém prejavilo záujem niekoľko výrobcov automobilov. Je tak možné, že sa táto nová technológia stane čoskoro súčasťou sériovo vyrábaných automobilov.
Diskutovaná a dlho pripravovaná novela cestného zákona bola schválená 28. októbra 2019 a v účinnosti bude od 1. decembra 2019. Aké sú najdôležitejšie zmeny, ktoré prinesie?
O tom, že zákon bude upravovať používanie elektrokolobežiek na našich cestách sa diskutovalo už dlhšie. Po novom budú osoby jazdiace na elektrokolobežke označené ako vodiči nemotorových vozidiel a budú musiť jazdiť po krajnici. Po chodníku môžu jazdiť iba vtedy, keď budú udržovať rýchlosť chôdze a zároveň nebudú ohrozovať chodcov.
Novela priniesla aj úplný zákaz obsluhy mobilného telefónu počas šoférovania. Zákaz sa pritom týka aj všetkých telekomunikačných, audiovizuálnych a iných zariadení, s ktorými by vodič mohol počas šoférovania narábať a znížiť tak svoju pozornosť a ostražitosť.
Po novom budú mať vodiči povinnosť vytvárať záchranársku uličku na diaľnici a tiež mimo obce na smerovo rozdelených cestách. Doteraz vodiči dodržiavali vytváranie záchranárskej uličky aj bez toho, aby im takáto povinnosť bola daná zákonom. Uzákonenie tohto nariadenia však umožnilo stanovenie jednotných pravidiel a tiež určenie sankcií, ktoré budú uložené za zneužitie tohto pravidla vodičom takých vozidiel, pre ktoré nie je určené. Novela zavádza toto pravidla s oddialenou účinnosťou od 1.4.2020.
Nová úprava zákona zruší cyklistom, ktorí majú viac ako 15 rokov, povinnosť mať na hlave prilbu počas jazdy mimo obce. Zrušenie prichádza na podnet Cyklokoalície, ktorá navrhovala zrušenie tejto povinnosti už niekoľkokrát. Cyklisti mladší ako 15 rokov však naďalej musia mať na hlave prilbu aj pri jazde mimo obce.
Úprava zákona zavedie aj rehabilitačný program, ktorý ma pomôcť predchádzať opakovanému nebezpečnému správaniu mladých vodičov. V praxi to znamená sprísnenie podmienok pre vodičov, ktorí vlastnia vodičské oprávnenie kratšie ako dva roky. Ak takýto vodič poruší zákon dvakrát alebo prekročí najvyššiu povolenú rýchlosť, hrozia mu nasledovné postihy:
Absolvovaním určených nápravných opatrení to pre mladého vodiča nekončí. Ak sa opäť dopustí porušenia pravidiel cestnej premávky, alebo prekročí najvyššiu povolenú rýchlosť, vodičské oprávnenie mu bude odobrané na pol roka. Po uplynutí tejto doby mu oprávnenie šoférova síce bude vrátené, ale začne mu plynúť dvojročná lehota.
Vodiči sa môžu pripraviť aj na zmenu v podobe zrýchlenia systému evidencie vozidiel. Dokončenie úkonov súvisiacich s evidenciou vozidla bude možné prostredníctvom elektronickej pošty a občan teda nemusí absolvovať ďalšiu návštevu dopravného inšpektorátu. Všetky potrebné doklady vrátane tabuliek s evidenčným číslom budú občanovi doručené priamo na adresu prostredníctvom kuriéra. Ak sa evidenčný úkon bude týkať vozidla, ktoré už má vydané tabuľky s evidenčným číslom spolu s ostatnými dokladmi, staré tabuľky odovzdá kuriérovi a nové následne prevezme. Taktiež bude po novom zrušená povinnosť predkladať tie rozhodnutia OÚ, ktoré úrad už predtým zaslal v elektronickej forme.
Nové znenie zákona o cestnej premávke si môžete pozrieť tu.
Začiatkom budúceho roka sa v poisťovníctve udeje niekoľko zásadných zmien. Okrem novej dani z poistenia začnú platiť aj úpravy v Občianskom zákonníku. Zmenia sa podmienky výpovede ku koncu poistného obdobia a tiež podmienky pre zánik poistenia z dôvodu neplatenia poistného. Taktiež sa upraví právo poisťovní na zníženie poistného plnenia a právo na poistné.
Poistenie môže poistník vypovedať 6 týždňov pred koncom poistného obdobia. Ak počas trvania poistného obdobia prišlo k zvýšeniu poistného, poisťovňa má povinnosť poistníka o tejto zmene informovať najneskôr 10 týždňov pred koncom poistného obdobia. Poistník má tak získať dostatok času na to, aby sa rozhodol, či bude akceptovať novú výšku poistného, alebo uzavrie poistenie v inej poisťovni. Ak poisťovňa svoju povinnosť nedodrží a informáciu o zmene klientovi nedoručí v stanovenej lehote, poistník môže zmluvu vypovedať kedykoľvek až do konca poistného obdobia.
Poistenie môže zaniknúť aj neuhradením poistného. Ak poisťovňa klientovi doručí výzvu na zaplatenie poistného a poistník neuhradí poistné v lehote do jedného mesiaca, poistenie zanikne. V prípade, že poistník uhradil iba časť poistného, poistenie taktiež zanikne. Poisťovňa je povinná doručiť poistníkovi výzvu na zaplatenie poistného do jedného mesiaca odo dňa splatnosti poistného. V prípade, že poisťovňa túto svoju povinnosť nesplní a poistníkovi túto výzvu nedoručí, zmení sa lehota pre zaplatenie poistného. V taktom prípade môže poistník uhradiť poistné do troch mesiacov, ak tak nevykoná, poistenie zanikne.
V prípade, že prišlo k poistnej udalosti a taktiež prišlo k porušeniu povinností podľa §799 v odsekoch 1 a 2 Občianskeho zákonníka, poisťovňa je oprávnená využiť svoje právo na zníženie poistného plnenia. V prípade, že prišlo k poistnej udalosti a poistník neuhradil poistné načas a v riadnej výške, poisťovni nárok na zníženie poistného plnenia nevzniká. Poisťovňa v tomto prípade musí poistníkovi priznať riadne poistné plnenie. Zároveň mu však vzniká povinnosť dodatočne uhradiť dlžné poistné.
Právo poisťovne na poistné trvá počas celej dĺžky trvania poistenia, až do jeho zániku. V prípade, že poistenie zanikne z dôvodu neplatenia, výška poistného, na ktoré má poisťovňa stále nárok sa vypočíta z prechádzajúceho poistného obdobia. Na základe tejto úpravy sa majú jasne vymedziť pravidlá určujúce poistné, na základe ktorého si poisťovňa uplatní svoj nárok na zaplatenie pomernej časti poistného v prípade, keď poistenie zaniklo následkom neplatenia.
V máji tohto roku vstúpil do platnosti nový zákon o cestnej premávke. Predchádzajúca právna úprava o cestnej premávke bola až 19 krát novelizovaná, preto sa ministerstvo dopravy rozhodlo tieto právne predpisy komplexne prepracovať. Nový zákon bol vypracovaný s cieľom zosúladiť právne predpisy Slovenskej republiky s legislatívnymi požiadavkami Európskej únie.
Hoci registračné poplatky pri prihlasovaní vozidla do evidencie platíme už dlhšie, predsa len sa bude niečo meniť. Konkrétne výpočet takéhoto poplatku a aj podmienky, za aké ho budeme platiť. V konečnom dôsledku nepôjde príliš o pozitívnu zmenu pre majiteľov vozidiel.
Aké ceny povinného zmluvného poistenia pripravili poisťovne pre svojich klientov? Kto si priplatí a kto naopak ušetrí? Prečítajte si krátky sumár zmien v PZP platných pre rok 2017.
Ak patríte k tým, ktorým už niekedy poškodil čelné sklo odletený kamienok, máme pre vás dobrú správu. Najvyšší súd SR totiž vydal stanovisko, podľa ktorého sa všetky takéto poistné udalosti majú hradiť z povinného zmluvného poistenia. Doteraz to bola totiž veľmi problematická záležitosť.
Už vyše roka má poisťovňa ASTRA značné problémy. Materská poisťovňa v Rumunsku prišla o svoju licenciu na poisťovaciu činnosť a dostala sa pod nútenú správu. Končí preto aj poisťovňa ASTRA na Slovensku. Splneniu záväzkov voči klientom sa však nemôže vyhnúť.